Till innehåll på sidan
Fonder chevron_right
Investera chevron_right
Om oss chevron_right
Lär dig mer chevron_right
Kontakta oss chevron_right

Innehållet på den här sidan är marknadsföring

Torsten Slok tillträdde som chefekonom för Apollo i augusti 2020 och leder där bolagets makro- och marknadsanalys. Dessförinnan var Slok chefekonom på Deutsche Bank i 15 år, där hans team topprankades i den årliga Institutional Investor survey under tio år - däribland på första plats för år 2019. Innan Deutsche Bank arbetade han på Internationella valutafonden IMF i Washington och på OECD i Paris. 

Slok har doktorsexamen i Ekonomi och har studerat vid Universitetet i Köpenhamn och Princeton University. Han är gift med Julie Slok  som är kyrkohede i den danske sjömanskyrkan i New York. De är bosatta i Brooklyn Heights med sina tre barn.

Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. Framtida avkastning beror bland annat på marknadens utveckling, förvaltarnas skicklighet, fondernas riskprofil och förvaltningsarvoden. Avkastningen kan bli negativ till följd av kursnedgångar. Det finns risker förknippade med investeringar i fonderna på grund av rörelser på aktie-, valuta-, och räntemarknaderna. Även konjunkturen, bransch- och bolagsspecifika förhållanden kan påverka avkastningen. På grund av fondernas sammansättning och fondbolagets förvaltningsmetoder, kan fonder med riskklass 6-7 både minska och öka kraftigt i värde. Fonderna är denominerade i NOK. Avkastningen kan öka eller minska på grund av valutakursförändringar. Innan du investerar uppmanas du att läsa faktablad och fondprospekt. En översikt över kostnader i fonderna finns på www.skagenfonder.se/kostnader

Prenumerera och få senaste nytt, analyser och inbjudningar

Genom att registrera dig accepterar du att SKAGEN registrerar din e-postadress för detta ändamål. Du kan när som helst säga upp prenumerationen via länken i mailen du mottar. Läs mer om SKAGENs Personuppgiftspolicy här.

keyboard_arrow_up